Czy warto mieć drewniany dom?

Czy warto mieć drewniany dom?
Opublikowany: środa, 30 sierpnia 2017 // Wyświetlony: 27

Dom z drewna jest najpoważniejszą opcją dla murowanego. By podjąć decyzję, czy z niej skorzystać, trzeba znać wady i zalety domów z drewnianym szkieletem. Domy takie określa się jako kanadyjskie. Decyzja będzie zależała od tego, które uzna się za ważniejsze, a które mniej będą przeszkadzać.

Zalety

Najważniejszą zaletą jest krótszy czas budowy. Z reguły 3 miesiące wystarczą, żeby wprowadzić się do swojego nowego domu. Niekoniecznie budowa domów szkieletowych będzie tańsza od postawienia murowanych, ale na pewno zaoszczędzi się na kosztach wykonania fundamentów. Lekkość konstrukcji sprawia, że nie muszą być one tak trwałe, jak w przypadku ciężkiego murowanego domu. Wykonany z drewna szkielet bezproblemowo można rozbudować oraz przebudować. Drewniane ściany, które są izolatorami ciepła sprawiają, że dom jest bardziej energooszczędny. Do zalet można też dodać wyjątkowość takich domów, ich naturalność i panujący w nich pozytywny mikroklimat.

Wady

Trzeba znaleźć firmę, która dobrze zna się na stawianiu takich domów. Bywa to trudne z uwagi na małą popularność takiej technologii budowania. Czasem mogą być problemy ze zdobyciem właściwego, dobrej jakości drewna. Niska bezwładność cieplna sprawia, że kiedy wyłączy się ogrzewanie, to temperatura w domu bardzo szybko spada. Krótsza trwałość. To nie kilkaset lat, jak w przypadku murowanych, ale maksymalnie do stu. Dla osób poszukujących trwałości i stabilności może to być problem. Oto zalety oraz wady, można więc się zastanowić. Znaczącą sprawą, której nie wymienia się wśród takich zestawień jest preferencja, czyli które się bardziej lubi i wolałoby się posiadać. Jeżeli silnie ciągnie ku jednej lub drugiej alternatywie, to warto potraktować ją jako priorytetową, a do zestawień zajrzeć pomocniczo. Pokażą słabe strony takiego wyboru.

wstecz

Podobne artykuły:

  • Meble ze starego drewna

    Można je wykonać samodzielnie, a można też komuś to zlecić. Samodzielna praca da więcej satysfakcji. Rozmaite elementy pomocnicze typu zawiasy czy uchwyty bezproblemowo jest znaleźć. Gdyby jednak mieć wątpliwości, czy się uda, to można po prostu zlec...

Newsletter